Štve tě, jak dezinformace ovlivňují dění v České republice? Chceš přiložit ruku k dílu a něco s tím udělat? Orientuješ se v problematice dezinformací? Zajímá tě oblast technologií pro dobrou věc?

Tak pojď k nám a zapoj se jako garant*ka do projektu Fighting Disinformation Accelerator!

Potřebujeme někoho, kdo rozumí problematice dezinformací, komunikace a mediální gramotnosti a spolu s koordinátorem*kou projektu navrhne a zaštítí akcelerátor pro neziskové organizace, který jim pomůže lépe bránit sebe a komunity, se kterými pracují, proti dezinformacím. Jedná se o spolupráci na 50-60 hodin měsíčně po dobu 15 měsíců.

• dobře se orientuješ v problematice dezinformací a mediální gramotnosti a/nebo krizové komunikace,
  • znáš české prostředí expertů a expertek a organizací věnující se těmto tématům,
  • máš zkušenosti s designem vzdělávacích projektů nebo přípravou metodik,
  • máš zkušenosti s budováním komunit, propojováním aktérů a networkingem,
  • umíš dobře anglicky, psanou i mluvenou formou (minimálně úroveň B2) – v projektu spolupracujeme se zahraničními partnery.

Co přesně budeš dělat?

• Zajišťovat běh nového akceleračního programu pro neziskové organizace po obsahové stránce – to znamená navrhneš vhodná témata, lektory a lektorky, konzultanty a konzultantky a připravíš osnovu programu,
  • připravovat s účastníky akcelerátoru (5-7 organizací) individuální roadmapu školení a konzultací, definuješ s nimi cíle, ke kterým budou v akcelerátoru mířit a budeš jim pomáhat v plnění těchto cílů,
  • zajišťovat experty/mentory/lektory do akceleračního programu,
  • propojovat účastníky programů s experty/mentory/lektory,
  • připravovat obsah setkání účastníků akcelerátoru a regionálních setkání stakeholderů působících na poli boje s dezinformacemi,
  • komunikovat s partnery projektu (Polsko, Slovensko, Maďarsko a další),
  • připravovat obsah/články do mezinárodní platformy Hive Mind ve spolupráci s komunikační manažerkou.

Naším úkolem v projektu je vzdělávat neziskové organizace a poskytnout jim vědomosti, nástroje a informace v oblasti mediální gramotnosti, boje s dezinformacemi, komunikace a kyber bezpečnosti, které povedou ke snížení negativního dopadu dezinformací a snížení jejich šíření. Navazujeme na zkušenosti z předchozího ročníku Akademie mediální gramotnosti, který probíhal v letech 2020 a 2021. Budeš spolupracovat s etablovanými odborníky a odbornicemi na téma dezinformací, mediální gramotnosti a komunikace z Česka i zahraničí.

• Spolupráce na IČO (možný i pracovní poměr na dobu určitou v případě zájmu),
  • spolupráce v období od dubna 2023 do června 2024,
  • předpokládaný rozsah spolupráce cca 50-60 hodin měsíčně,
  • odměna cca 20 000 Kč /měsíčně (400 Kč / hodinu),
  • možnost využívat zázemí v kanceláři v Impact Hub v Praze na Smíchově.

Ozvi se, i když nesplňuješ všechna kritéria, ale naše projekty a organizace se ti líbí. Napiš nám svoji motivaci a popiš relevantní zkušenosti.

Přihlas se do co nejdříve přes tento formulář. S kandidáty a kandidátkami budeme hovořit postupně, jakmile najdeme někoho vhodného, uzavřeme výběrové řízení. Takže neváhej a rovnou piš!

Co je Akademie mediální gramotnosti?

V neskutečné smršti informací, sdělení, hoaxů, pravdivých i nepravdivých zpráv, které se na nás valí v digitálním prostoru, není jednoduché se zorientovat. Na to reaguje vzdělávací program Akademie mediální gramotnosti. Poskytuje vzdělávání, podporu a materiály jak neziskovým organizacím, které jsou samy obětí fake news, tak lektorům, školitelům a dalším, kteří chtějí svoje znalosti předávat dál. V neposlední řadě chceme také propojit ty, kteří se tématem dezinformací zabývají, aby se od sebe mohli navzájem učit a inspirovat.

Co je Sdružení VIA?

Sdružení VIA, z.ú. je malá nezisková organizace s velkými projekty. Vedle projektu Akademie mediální gramotnosti zajišťujeme také technologický program TechSoup (www.techsoup.cz), provozujeme expertní dobrovolnický program Um sem um tam (www.umsemumtam.cz), děláme grantový vzdělávací projekt Meet and Code v ČR (https://meet-and-code.com/cz/cs/) nebo pořádáme různé hackathony, akcelerátory a workshopy na různá technologická témata.

Propojujeme svět technologií se světem společensky prospěšných činností, protože věříme, že správné a smysluplné využívání technologií může pomoci efektivnějšímu fungování organizací a šetření (nejen) jejich zdrojů.

www.sdruzenivia.cz