Nenechte se ovládat dezinformacemi

Online vzdělávací program s možností získat grant

Co je to informace? Jakou roli hrají informace v našem životě? Kdo nebo co má vliv na naše rozhodování? Jsme lehce manipulovatelní? Jak se vyznat v přemíře informací okolo nás? Proč se médiím říká hlídací pes demokracie a potřebujeme je vůbec ještě dnes? Kterým můžeme věřit a která místo informací přinášejí spíše dezinformace?

To vše a mnohem více se dozvíte v rámci praktické série čtyř online workshopů.

Zjistíte, jak fungují dezinformační weby, jakým způsobem jsou propojené fake news a politika nebo jak vznikají tzv. deep fakes. Budeme probírat, jak využívat informace ve svém pracovním a osobním životě, jak sebou nenechat manipulovat. Zabrousíme také do oblasti bezpečného chování na internetu (cyber security) a představíme základy fact-checkingu.

Kurz je určen především pro členy neziskových organizací, pracovníky s mládeží, komunitní leadery, studenty a učitele.

Navíc můžete využít individuálních konzultací se zkušenou lektorkou a na konci kurzu získat až 3 000 USD na vaše vlastní projekty.

Klíčová slova: Média, mediální gramotnost, dezinformace, občanská společnost, kritické myšlení, ověřování zdrojů, fake news.

• 09. 12. 2020, 10–11:30
  • 16. 12. 2020, 10–11:30
  • 06. 01. 2021, 10–11:30
  • 13. 01. 2021, 10–11:30

Kurz je rozdělen na čtyři části, které na sebe tematicky navazují. Přihláška se vztahuje na celý program, tedy čtyři online lekce. Pro získání certifikátu a možnosti ucházet se o finanční prostředky je třeba se účastnit všech workshopů.

Pro zajištění kvality a efektivity budeme pracovat v malých skupinkách. Kapacita kurzu je omezena, s přihlášením neváhejte.

Vaše lektorka

Aneta Bednářová

Vystudovala komunikační studia na Karlově univerzitě, zabývá se výzkumem médií, mediální gramotností, dezinformacemi a kritickým myšlením. Zakladatelka a ředitelka organizace Genesis, která se zabývá vzděláváním mládeže a dospělých. Již 8 let profesionální lektorka v českém i mezinárodním prostředí, spolupracuje s českými a zahraničními školami, médii a neziskovými organizacemi. Aktivně se angažuje v ochraně lidských práv, zejména v Mexiku, kde sama žila.